A bélféreg olyan élősködő, mely önmagában életképtelen, szüksége van egy gazdaszervezetre, jelen esetben egy állatra vagy egy emberre, ahhoz, hogy képes legyen a túlélésre.
A bélféreg igen gyakori parazita emberek szervezetében is, bár a legtöbb esetben ártalmatlan, mégsem kellemes, ezért elővigyázatosnak kell lenni. Legjobb óvintézkedés az alapos higiénia.
A bélféreg szervezetbe jutása
Fertőzés útján történik, a peték a kézről a szájon át jutnak a szervezetbe. Gyakori a fertőzés gyermekek között, akik egymást, azután saját magukat is újra és újra megfertőzhetik.
Bélféreg leggyakoribb fajtái
A három leggyakoribb, emberi szervezetbe jutó bélféreg fajta a cérnagiliszta, az orsóféreg és a galandféreg. Külsőre, tünetre és kezelési módra is különbözőek.
Bélféreg jellemzők
A cérnagiliszta a leggyakoribb, és egyben a legártalmatlanabb, főként gyermekek között terjed a fertőzés.
A cérnagilisztát könnyű felismerni, vékony, pici, maximum 1 cm hosszúságú féreg, színe fehér, vagy nagyon világos sárga.
A cérnagiliszta veszélytelen bélféreg, ám a tünetek annál kellemetlenebbek. Viszketéssel jár a végbélnyílás környékén, pontosan ezért fertőzik vissza magukat nagyon könnyen a gyerekek. Vakaróznak, azután kézmosás nélkül szájukhoz érintik a kezüket, és ezzel visszajuttatják önnön szervezetükbe a petéket.
Kezelésében a higiénia a legfontosabb szempont. A gyermeknek vágjuk rövidre a körmeit, hogy nehezebben tapadjanak meg alatta a peték, és ösztönözzük gyakori kézmosásra.
A viszketést enyhíthetjük zsíros krémmel, véletlenül se alkalmazzunk vizes alapú krémeket.
A peték megtapadhatnak az ágyneműben és a bútorkárpitban is, ezért a fertőzés ideje alatt minden reggel cseréljünk ágyneműt, valamint takarítsuk ki a kárpitot nagyteljesítményű porszívóval.
A gyermek ruházatát és törölközőit is naponta le kell cserélni, hiszen azokban ugyanolyan könnyedén megtapadhatnak a peték.
A cérnagiliszta olyan bélféreg, mely nem kíván további kezelést. A fent felsorolt higiéniai előírások betartásával pár nap alatt magától elmúlik.
Az orsóféreg sötétvörös, hossza akár a 30 cm-t is elérheti. Igen ritka emberi szervezetben az orsóféreg. Főként külföldi utazás során kell nagyon óvatosnak lenni a gyümölcsökkel és a nyers zöldségekkel.
Vannak olyan helyek, ahol a növényzet trágyázása hagy némi kívánnivalót maga után, majd a zöldség vagy a gyümölcs nincs megfelelően megmosva. Így juthat be az orsóféreg petéje az emberi szervezetbe.
Legjobb megelőzési módja az óvatosság. Semmiképpen ne fogyasszon alapos mosás nélkül olyan zöldséget vagy gyümölcsöt, melynek nincs tisztában a származási helyével. Ez főként a külföldi utakra vonatkozik. Kezeléséhez szakorvos segítségére van szükség.
A galandféreg fehér, hossza akár több métert is elérheti. Nagyon ritka a fertőzés azokban az országokban, ahol a hús ellenőrzött. Legjobb elkerülési módja, ha kerüljük a nyers hús fogyasztását. A galandféreg jelenlétét szakorvos segítségével lehet kezelni.
Bélféreg távozásának felgyorsítása
Leggyakoribb bélféreg hazánkban a cérnagiliszta, mely ártalmatlan, ám elég kényelmetlen a tüneteit tekintve. Mivel magától elmúlik, ezért nem igényel különleges kezelést, ám érdemes meggyorsítani, hiszen minél gyorsabban távozik, annál gyorsabban szűnnek meg a kellemetlen tünetek is.
Egy alapos béltisztító kúra nagyon sokat segíthet a bélféreg kilakoltatásában, ám érdemes olyan módját választani, mely a kitakarított hasznos baktériumokat azonnal visszapótolja a szervezetbe.
Forrás:
https://www.meregtelenitesdieta.hu/belfereg